Andrzej Schmidt

    Andrzej Schmidt, urodzony w roku 1922 w Wielkich Oczach w ówczesnym powiecie jaworowskim (woj. lwowskie) w wielkoockim dworku dziedzica Karola Czernego. Jest jego wnukiem, jednym z pięciorga dzieci córki Karola Czernego, Jadwigi (ur. 1897, zm. 1983), 
i  prawnika, dr Józefa Schmidta (zm. 1946). Andrzej Schmidt ukończył liceum we Lwowie. 
    Po wojnie osiadł wraz z rodzicami w Gliwicach. Wyższe studia muzyczne odbył w PWSM w Łodzi. Najwybitniejszy polski znawca jazzu i jego historii. Od 1969 roku wykładowca historii jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach. Działacz Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, publicysta i recenzent w magazynie Jazz Forum.     
    Autor monumentalnej 3-tomowej Historii Jazzu, której kolejne tomy ukazały się w latach 1988-1997. W 1983 roku Andrzej Schmidt zaczął, na łamach Jazz Forum publikować "Refleksje historyczne" - ciekawe rozważania o tle historycznym narodzin jazzu w Stanach Zjednoczomych Ameryki, sięgając do początków osadnictwa w Ameryce aż do czasu Wojny Domowej. Zajmował sie też dziejami Nowego Orleanu. Rozważania te były oparte na wykładach prowadzonych na Wydziale Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach (dzisiaj Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej).


Pierwszy tom pod tytułem "Rodowód" ukazał sie w1989 roku pod egidą Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego
Drugi "Krystalizacja i rozwój" wydany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne w 1992 roku.Trzeci tom, "Zgiełk i furia", wydany przez  Lemat "Srebrna Media" ukazał się dpiero w 1997 roku. 

    Kolejny etap "Historii Jazzu" wg Andrzeja Schmidta nastąpił w 1999 r. W Szczecinie nakłedem Firmy Multimedia-Polska Janusza Metzlera ukazało się dwadziescia osiem płyt cyklu "History of Jazz" w opracowaniu A. Schmidta z jego komentarzami i czytanymi przezeń fragmentami napisanych trzech tomów. "Bardzo to cenne wydawnictwo!" (Krystian Brodacki - Jazz Forum)
   
Drugie wydanie książkowe "Historii Jazzu", w którym połączono wszystkie trzy poprzednio wydane tomy, ukazało się w 2010 roku wydane przez Wydawnictwo Muzyczne "Polihymnia" z Lublina. Wydanie jest rozszerzone i uzupełnione w rozdziale "Jazz w Polsce".
Kupując tę ksziążkę można też w promocji dostać komplet dwudziestu ośmiu płyt "History of Jazz" po wyjątkowo korzystnej cenie.
Comments